dobrodružný / akční

2001
Pôvodný názov: Planet of the Apes
Réžia: T. Burton
Rok výroby: 2001

Tridsaťtri rokov po dnes už klasickej sci-fi Planéta opíc, inšpirovanej románom francúzskeho spisovateľa Pierra Boullea prišiel roku 2001 do kín rovnomenný remake.. S jeho voľným remake prišiel excelentný režisér Tim Burton, ktorý nakrútil výsostne svojskú adaptáciu, v žiadnom prípade nenakrútil len zmodernizovanú repliku originálu. Podobne ako v prípade snímky režiséra Franklina J. Schaffnera z roku 1967 sa scenáristický tím románom inšpiroval len veľmi voľne. Základnú situáciu však zachoval. Predloha aj oba filmy majú spoločnú pointu rozprávania.
Nová verzia je obohatená o satirickú rovinu, vykresľujúcu spoločenské zriadenie, kultúru, každodenné zvyky a náboženstvo opičej civilizácie. Burtonov film však ľudské a opičie roly „neprehadzuje“ – ich spoločným znakom je dobyvačnosť a arogantná pýcha, ktorá u niektorých jedincov nadobúda deštruktívne rozmery. Aj keď záver filmu ponúka scény zmierenia a možnej koexistencie oboch spoločenstiev, návrat k „nevinným“ koreňom nie je možný.
Ironické poňatie dejín, pohybujúcich sa v kruhu napriek najrozličnejším spasiteľom a novátorom, sa nachádza v každom Burtonovom filme. Ani tentoraz filmár neskrýval svoje sympatie k ne-ľudskému druhu (vrátane náznakov „nemožnej“ love story medzi Leeom a Ari). Po prvý raz sa však zaoberá štruktúrou „inej“ spoločnosti, ktorá sa však v tom najhoršom smutne „opičí“ po tej ľudskej. Tvorcovia tak znovu prinášajú do kín zábavu a napätie a kladú i znepokojujúce otázky, týkajúce sa rasizmu, hodnoty človeka, tolerancie a moci.
Dôležitú úlohu v Planéte opíc hrá, samozrejme, výtvarná zložka. Rick Baker sa problému opičích masiek zhostil rovnako precízne ako kedysi John Chambers, ktorý za ne získal špeciálneho Oscara. Zaujímavé sú charaktery rozlíšené v rámci opičích druhov a stvárnené vynikajúcimi a známymi hercami, ktorých tváre však nie sú pod maskami vidieť. „Chcel som, aby každá postava bola iná,“ hovorí Baker. Stálo to mnoho hodín ťažkej práce. Herci vstávali ráno okolo tretej, aby po 3-4 hodinách maskérskej práce boli pripravení na nakrúcanie.
Odkazom na originálny film je aj obsadenie pôvodného hlavného predstaviteľa Charltona Hestona do malej roly zomierajúceho otca opičieho generála Thadea.