dokumentární

2018
Pôvodný názov: Mayday XVIII - Deadly Mission
Réžia: T. Wolochatiuk
Rok výroby: 2018

31. októbra 2014 v kalifornskej púšti Mojave testujú dvaja piloti spoločnosti Virgin Galactic nové revolučné lietadlo, ktoré by mohlo dosiahnuť výšku viac než 100 kilometrov a bolo by tak vhodné na vesmírnu turistiku. Experimentálny raketoplán SpaceShipTwo sa uvoľní z nosného lietadla vo výške približne 15 kilometrov a zrýchľuje. Všetko spočiatku nasvedčuje tomu, že test bude úspešný. Po 90 sekundách sa však stroj rozpadne - a len jednému z jeho pilotov sa podarí zachrániť na padáku. Druhý pilot haváriu neprežije. Trosky lietadla pokrýva pás zeme dlhý osem kilometrov. Podrobné vyšetrovanie musí odhaliť príčiny havárie a chyby tragického testu experimentálneho lietadla.

31. októbra 2014. V kalifornskej púšti Mojave sedia testovací piloti spoločnosti Virgin Galactic v kokpite SpaceShipTwo, revolučného suborbitálneho raketoplánu. Loď bola pripojená k nosnému lietadlu WhiteKnightTwo, ktoré ju malo vyniesť do výšky 14 000 metrov, kde sa mala odpojiť a začať stúpať na hranicu vesmíru vo výške 42 kilometrov. Všetky udalosti boli pozorne monitorované v pozemnom riadiacom stredisku. Raketoplán po odpojení začal zrýchľovať na maximálnu rýchlosť viac ako 3 000 kilometrov za hodinu. Od zážihu uplynulo len 14 sekúnd, keď riaditeľ letu vydal naliehavý príkaz na prerušenie letu. Bolo však už neskoro. Stroj sa počas letu rozpadol a spadol z oblohy. Kapitán sa ako zázrakom zachránil na padáku. Druhý pilot však haváriu neprežil.
Trosky lietadla pokrývali pás zeme dlhý osem kilometrov. Vyšetrovatelia NTSB začali pátrať po príčine nehody. Najprv zvažovali možnosť výbuchu nádrže alebo motora. Nenašli však žiadne dôkazy o požiari pred nárazom. Videozáznam z vonkajších kamier ukázal, že raketoplán pred rozpadom prešiel do zostupného režimu. Režim zostupu má dva kroky. Piloti musia najprv zapnúť systém a potom zatiahnuť za páku, ktorá spustí aktuátory spúšťajúce krídlo. Vďaka kamere v pilotnej kabíne vyšetrovatelia vedeli, že druhý pilot odistil mechanizmus, ale nevideli ho aktivovať. Vonkajšie zábery však ukázali, že k zloženiu došlo. Z nejakého dôvodu sa spustil systém, ktorý mal raketoplán počas zostupu spomaliť, zatiaľ čo posádka zrýchľovala na rýchlosť zvuku. yšetrovatelia museli zistiť prečo. Dôkladne preskúmali súčasti raketoplánu, pričom sa zamerali najmä na pohony, ktoré skladajú krídla do polohy bojovej lode. Nezistili však žiadne známky poruchy, ktorá by spôsobila spontánnu zmenu polohy.
Video ukázalo, že druhý pilot predčasne zapol systém pri rýchlosti Mach 0,8, nie Mach 1,8. Vyšetrovatelia však nechápali, prečo sa po niekoľkých sekundách aktivoval sám. Konštruktéri výrobcu im vysvetlili, že odpaľovanie pri nižších rýchlostiach by mohlo skončiť katastrofou. Aktuátory nedokážu udržať krídla. Aerodynamické sily ich tlačia nahor, skladajú ich a potom ich odtrhávajú. Preto bolo potrebné zistiť, prečo skúsený pilot odistil systém v najmenej vhodnom čase.